Legg inn flere faktorer i fremtidsfullmakten!
Livet tar ofte nye vendinger. Så det kan være lurt å legge inn flere eventualiteter i fremtidsfullmakten, og ikke satse alt på ett kort. Slik klientene til VI OVER 60-advokaten burde gjort i dette tilfellet.
Scener fra et advokatkontor
I denne spalten får vi innblikk i problemstillinger vår advokat Kjell Morten Méd har støtt på i sin advokatvirksomhet.
Ved å opprette fremtidsfullmakt kan du bestemme hvem som skal følge deg opp hvis du kommer i en situasjon hvor du ikke lenger klarer deg selv. Du kan også legge føringer for hvilke avgjørelser fremtidsfullmektigen skal ta på dine vegne. Men det forutsetter at fremtidsfullmakten blir gyldig opprettet. Noen – helst fremtidsfullmektigen – må ha kontroll på den originale fremtidsfullmakten og kunne fremlegge den for Statsforvalteren hvis/når det blir aktuelt å aktivere fullmakten.
Men livet utvikler seg ikke alltid slik man ser for seg. Nylig fikk jeg en henvendelse fra en sprek dame i 70-årene (Anne). Hun fortalte at hun var skilt og hadde én sønn, som var ugift og barnløs. De to var nært knyttet til hverandre. For noen år siden hadde de lest om fremtidsfullmakter, og de bestemte seg for at Anne skulle opprette en fremtidsfullmakt med sønnen som fremtidsfullmektig. De orienterte seg på nettet, fant mye nyttig og opprettet fremtidsfullmakten på egen hånd. De fikk to av Annes venner til å bevitne hennes underskrift. Anne fikk legeerklæring fra fastlegen på at hun var «ved sine fulle fem». De laget to originaler – Anne beholdt den ene og sønnen fikk den andre. Så langt hadde de gjort alt riktig.
Det gikk noen år – og så fikk den voksne sønnen slag og ble satt helt ut av spill. Da gikk det opp for Anne at det var enda to forhold de burde tatt høyde for i planleggingen:
For det første: De burde ha funnet – og ført inn i fremtidsfullmakten – en alternativ fremtidsfullmektig for Anne. De hadde satset alt på ett kort, nemlig sønnen. Da han ble syk og ikke kunne påta seg oppgaven, sto moren i virkeligheten uten fremtidsfullmakt. Heldigvis var hun fremdeles oppegående og klar. Hun fant en ny fremtidsfullmektig og vi ajourførte og oppdaterte Annes fremtidsfullmakt. Denne gangen hadde Anne også en alternativ fullmektig slik at vi i den nye fremtidsfullmakten kunne skrive: «Jeg utpeker AA til min fremtidsfullmektig. Hvis AA blir syk, forhindret eller av andre grunner ikke kan påta seg oppdraget, skal BB være min fremtidsfullmektig».
For det andre: Da Anne og sønnen opprettet Annes fremtidsfullmakt burde de ha tenkt på at det ikke bare er demens og alderdomssvekkelse som gjør fremtidsfullmakter aktuelle. Også unge og spreke mennesker kan brått og uventet komme i en situasjon hvor de ikke lenger kan ivareta egne interesser. De burde opprettet en fremtidsfullmakt for sønnen også.
Hvis de – da sønnen var frisk og rask – hadde opprettet en fremtidsfullmakt også for ham kunne moren vært sønnens førstefremtidsfullmektig. Da kunne hun tatt oppgaven noen år hvis sønnen ble syk før hun ble gammel. Så burde de åpenbart også hatt en alternativ fullmektig som kunne overtatt når Anne ikke lenger kunne gjøre jobben.
Nå ble løsningen at Statsforvalteren utpekte Anne som sønnens verge. Det fungerer også helt greit – men ikke så fleksibelt og skreddersydd som en fremtidsfullmakt.