En ny form for kjærlighet for Sissel
Gjennom ektemannen har Sissel Kyrkjebø fått en helt ny rolle. Hun har blitt bonusbestemor. Og selvsagt synger hun for barnebarna. Noe som har ført til en ny plate med vuggesanger.
Sissel Kyrkjebø har hatt en helt eventyrlig karriere med internasjonal suksess, gullplater og stående applaus fra publikum verden over. Helt fra hun trådte ut på scenen i Grieghallen under Eurovision-finalen i 1986 og trollbandt verden med «Nystemten», en hyllest til Bergen, naturen og norsk tradisjon, har hun hatt en karriere som er svært få forunt. Det er nesten uvirkelig å tenke på at Norge har fostret en stjerne av hennes kaliber. Men til tross for den enorme suksessen og en fremdeles blomstrende karriere, er det nå andre små øyeblikk som får hjertet hennes til å slå litt ekstra. For gjennom ektemannen Ernst Ravnaas har hun fått en helt ny rolle. Hun har fått bonusbarnebarn.
– Det er en helt spesiell kjærlighet, sier hun med et varmt smil.
Hun snakker gjerne om bonusbestemorrollen. Hun beskriver den som en kombinasjon av stolthet, ømhet og en ro hun aldri tidligere har opplevd, og om å være til stede i livene til de små – og å se dem oppdage verden for aller første gang.
– Det er en kjærlighet som er både myk og sterk. Myk, fordi den er så øm og varm. Sterk, fordi den gir deg et ansvar for å være en trygg havn for dem, forteller hun.
Små hverdagsøyeblikk med stor betydning
Til tross for en travel hverdag, setter Sissel av tid til å være sammen med familien så ofte hun kan. Hun og ektemannen har kjøpt seg en vakker gård ved Randsfjorden, et perfekt sted å samle familie. Her er det god plass til barn og barnebarn, de kan gå på turer, leke i hagen eller på gulvet og lage mat de kan kose seg med. Og selvsagt synger Sissel for barnebarna. Noen ganger rolige nattasanger som får små øyne til å gli igjen, andre ganger muntre tulleviser som ender i latterkrampe.
– Når de ler så de rister, da kjenner jeg at hjertet mitt blir helt varmt. De små øyeblikkene betyr så mye, sier Sissel, som innrømmer at livet som småbarnsmor var preget av tidsfrister, ansvar og mye logistikk. Nå kan hun nyte tiden på en helt annen måte.
– Som bestemor kan jeg bare være til stede. Jeg trenger ikke tenke på alt det praktiske, men kan fokusere på samværet. Det er kanskje den største forskjellen.
For Sissel handler ikke bestemorrollen bare om kos – hun ønsker også å gi videre viktige verdier, minner og tradisjoner. Hun håper at barnebarna alltid vil forbinde henne med trygghet, musikk og kjærlighet. Og nettopp dette er bakgrunnen for hvorfor hun nå har valgt å gjøre noe hun har tenkt på i nesten 30 år: Å spille inn en hel plate med vuggesanger.
– Jeg kan ikke vente.
– Det er en tankeprosess som startet for veldig lenge siden, forteller Sissel. – Allerede i barselgruppen med mitt første barn var det noen som sa: «Tenk hvis barnet mitt kunne sovne til stemmen din hver kveld.»
Den gangen gjorde hun ingenting med det. Men ønsket har ligget der og modnet, og når hun nå kan synge egne bonusbarnebarn i søvn, skjønte hun at tiden var inne. Resultatet er blitt en hel time med rolige, enkle sanger – skreddersydd for leggetid. Sissel ønsket at det skulle føles som om hun satt rett ved siden av barnet og sang – slik hun har gjort med sine egne barn og nå barnebarn.
– Jeg ville ikke ha masse instrumenter. Jeg ville ha ro. Det er stemmen som skal bære, for det er den mest menneskelige lyden som finnes.
Blant sangene finner vi både klassikere som «Bæ bæ lille lam» og «Trollmor», samt helt nye sanger laget i samme stemningsfulle stil.
– Det er nesten blitt min egen spilleliste. Det går i ett, uten brå skifter. En rolig musikalsk time som passer like godt for voksne som for barn.
Sissel vet at livet går fort, og derfor er hun bevisst på å ta vare på hvert eneste øyeblikk. I arbeidet med nettopp vuggesanger – merket hun at tankene om tid og aldring ble tydeligere.
– Jeg vet jo ikke hvor lenge jeg har stemmen min. Jeg vet ikke hva som skjer i morgen. Derfor må jeg gjøre det nå. Jeg kan ikke vente.
