Ikke bare bare å flytte i ny leilighet
HOS ADVOKATEN: Å flytte inn i leilighet med nye naboer kan gi nye og uventede utfordringer. Da kan både dørmatter og et enslig morelltre være en kime til konflikt.
Scener fra et advokatkontor
I denne spalten får vi innblikk i problemstillinger vår advokat Kjell Morten Méd har støtt på i sin advokatvirksomhet.
I jusartikkelen i VI OVER 60 utgave syv tok jeg opp en del spørsmål knyttet til det å flytte fra hus til leilighet. I en av sakene som ligger til grunn for den artikkelen fortalte ektemannen om en ganske dårlig start i den nye leiligheten. Han og konen hadde nettopp flyttet inn i sin nye leilighet. Han hadde et par år igjen før han ble pensjonist – og mente det var for tidlig å flytte fra huset hvor de hadde bodd i over 30 år. Han trivdes med en egen stor dobbeltgarasje, snekkerbod og god plass både ute og inne. Men konen pushet på – og mente at det var fornuftig å flytte før de ble for gamle. Det ble som hun ville.
Han fortalte at overgangen var stor – og at han hadde fått en litt dårlig start i sameiet: Da han gikk ut av leiligheten etter den første natten hang det en beskjed på døren hans:
Velkommen i vårt sameie.
Det er i alles interesse å holde oppganger og fellesarealer rene og ryddige.
Alle i oppgangen skal ha lik dørmatte, og sko skal tas med inn i leiligheten.
Dørmattene selges på Jernia på senteret.
Hilsen naboene
Han ble ganske paff. Han hadde tatt med dørmatten fra huset. Den likte han godt. Der stod det:
Ikke stå utenfor å frys. Gå hjem!
Han var en sosial fyr og regnet med at besøkende tok ironien. Konen var ikke like sikker på det – og likte ikke dørmatten.
I leiligheten var det ny og fin parkett. Han hadde fått streng beskjed av konen om å ikke gå inn med utesko. Dagen før hadde han satt skoene utenfor – og glemt å ta dem inn. Han tok inn skoene og kjøpte ny dørmatte. Men det var ingen god start.
Etter at han fortalte sin historie, slo det meg at jeg har hørt lignende historier tidligere. De fleste løses der og da – men noen vokser seg store og ender på sameiemøtet eller i retten. Støy og festing – gjerne i kombinasjon med utleie – er en gjenganger. Disse sakene kan gå hele veien fra naboklager, via styrebehandling, til egen sak på sameiermøtet. Jeg har også hatt en slik sak i retten med krav om tvangssalg av leiligheten. Men det rareste var kanskje konflikten om morelltreet i sameiets lille hageflekk.
I hagen – altså fellesareal – stod det et fint morelltre. En nyinnflyttet eldre kvinne plukket en skål moreller. En eldre herre – som hadde bodd i sameiet siden det var nytt – kom sjokkende ut til henne og spurte hva hun gjorde? Hun sa som sant var at hun plukket moreller. Han svarte sint at det hadde hun ingen rett til! Det var ikke hennes moreller. Morellene var til fuglene! Hvordan skulle det gå hvis alle kom og plukket moreller?? En av de andre naboene kom og blandet seg i diskusjonen. Spørsmålet endte som egen sak på neste sameiermøte.
Jeg fikk i oppdrag å finne en løsning. Etter en ganske underholdende runde på sameiermøtet ble saken «forlikt» med et vedtak som tillot alle sameierne å plukke moreller så høyt man rakk ved å stå på bakken. Morellene på toppen av treet skulle fuglene få ha i fred!