Frykt for svekket alderspensjon for uføre

Norges Handikapforbund opplyser at flere organisasjoner og stortingspolitikere er skeptiske til et utslag av levealderjusteringen som fører til at uføre får redusert sin alderspensjon uten å ha muligheten til å påvirke det.

Pensjon, levealderjusteringen, regjeringen, stortinget, Norges Handikapforbund, Funksjonshemmede Fellesorganisasjon, alderspensjon, organisasjoner, stortingspolitikere

NHF mener uføre har grunn til å frykte den nye pensjonsordningen. (Foto: Crestock)

Pensjon & inntekt

30. april 2010

De økonomiske utslagene av levealderjusteringen kan arbeidsføre kompensere for ved å stå i arbeid utover 67 år, men den muligheten har ikke uføre. 

Innen år 2050 vil pensjonene være redusert med 18 % for de som velger å gå av med pensjon når de fyller 67 år. Nedgangen på 18 % blir da en effektiv og uungåelig realitet for de som ikke har valgmuligheten til å kompensere med forlenget arbeidsliv.

NHFs forbundsleder Arne Lein uttaler Handikapnytt at enten må regjeringen droppe levealdersjusteringen for uføre, eller kompensere for tapet. En løsning kan være å sette en høyere aldersgrense enn 67 år for når uføre skal gå over på alderspensjon.

Organisasjoner som Norges Handikapforbund og Funksjonshemmede Fellesorganisasjon og stortingspolitikere som Karin Andersen (SV) har lovet å kjempe mot forslaget. APs Tove Brandheim er stortingets første fastmøtende representant som sitter i rullestol, og hun oppfordrer folk til å si ta kontakt med innspill på for eksempel Facebook og Origo, eller direkte på e-post til henne: Denne e-postadressen er beskyttet mot programmer som samler e-postadresser. Du må aktivere JavaScript for å kunne se adressen .

(Kilde: nhf.no)

Kommentarer lenger ned på siden


 

Siste diskusjoner:

Gå til forumet Bli medlem
 

0 Kommentarer

Kommenter

 

Lover & regler

  • Vær obs på arveavgiften

    Norge har hatt arveavgift i over 200 år. Den reguleres av arveavgiftsloven og satsene fastsettes hvert år av Stortinget. Her er satsene.

  • Lån og arv

    Jeg lånte penger i banken med pant i min bolig, slik at min datter kunne kjøpe leilighet. Jeg betaler renter og avdrag til banken, og min datter refunderer mine netto (...)

  • Vil jobbe lenger

    Vi har tidligere omtalt at politikerne ønsker å heve pensjonsalderen til politiet. Nå kommer politiets egne pensjonister på banen.

Penger & pensjon

  • Økt pensjonist-kjøpekraft

    Norske pensjonister har fått en økning i kjøpekraften på mer enn 40 prosent fra 2002 til 2011. Men kvinners pensjon er fortsatt bare rundt trekvart av mannens.

  • Momsfritt for Spania-pensjonister

    Supermarked-kjeden Carrefour fjerner momsen på 4000 varer for kunder over 65 år.

  • Lav innskuddsbasert pensjon

    Sammenlignet med våre naboland vil alle inntektsgrupper få betydelig lavere pensjon med dagens innskuddsnivåer.

Oss imellom

  • Bestemors regler

    Anne Gleditsch Kleive fra Sande i Vestfold stiller opp for barn og barnebarn. Som så mange besteforeldre gjør. Hun deltok nylig i et NRK-program og delte sine erfaringer og gode (...)

  • Varsler ny eldreomsorg

    Brannfakkel fra kommunalminister Liv Signe Navarsete: Regjeringens politikk holder ikke mål i møte med eldrebølgen.

  • Seniorer, politikk og holdninger

    Vi blir stadig flere mellom 55 og 75 år. I framtiden forventes vi å leve lenger og ha flere gode år. Samtidig kan vi bedre tilpasse oss arbeidslivet og kombinere (...)

Helse

  • Pensjonister refser leger

    Legene protesterer mot forslag til endring av fastlegesystemet. Pensjonistforbundet mener på sin side at legene må begynne å tenke på pasientene.

  • Hjernetrim mot aldring

    Forskningsresultater tyder på at det er en mulighet for at yngre mennesker eldes mentalt bare ved å "oppføre seg som eldre." Hvordan oppfører man seg da?

  • Tannhelsen og hjernen

    Det er en sammenheng mellom tennene og hjernen vår. Fjerner vi tennene, ødelegges nerver som går fra tennene til hjernen. Det kan virke inn på hukommelsen.

Ekspertene svarer

  • Lån og arv

    Jeg lånte penger i banken med pant i min bolig, slik at min datter kunne kjøpe leilighet. Jeg betaler renter og avdrag til banken, og min datter refunderer mine netto (...)

  • Kan jeg sies opp?

    Jeg er 68 år og har arbeidet i samme bedrift i over 30 år. Jeg er enke og har både alderspensjon og etterlattepensjon, men ønsker å fortsette å jobbe. (...)

  • Vi vil bli samboere

    Jeg er en enke som vil flytte sammen med en enkemann. Begge sitter i uskiftet bo og har voksne barn. Han vil selge sin leilighet og flytte inn i mitt (...)