Det er enkelt å bytte bank

Du kan du tjene mye på å bytte bank. Dessuten er lett å sammenligne bankenes prising av tjenester og rentepolitikk.

Enkelte små banker utmerker seg med gunstige vilkår. På nettet kan du enkelt sammenligne bankene. Crestock

Best i egen bank?

 

Noen har hatt stort hell med å finne bedre vilkår i andre banker og deretter kontakte sin egen bank. Det skjer ikke sjelden at din egen bank kan gi deg tilsvarende gode vilkår – eller iallfall så gode vilkår at du velger å bli i banken.

Men de vilkårene hadde du ikke fått hvis du ikke sjekket hva andre kunne tilby – og deretter tok spørsmålet opp med din bank.

 

 

Penger & Pensjon

09. mars 2010

Av Otto Risanger

 

Den store fordelen er at den nye banken du har valgt ordner alt du ønsker i forbindelse med overgangen fra din gamle bank. Ulempen er at du ikke får beholde ditt gamle kontonummer.

Smørbrødliste. Ifølge Forbrukerrådet er det bare å sette opp en smørbrødliste over hvilke banktjenester du ønsker i den nye banken, samt hvilke tjenester og konti du ønsker avsluttet i den gamle. Så sørger den nye banken for at dette blir gjennomført.

Ønsker du å bytte bank, er din gamle bank pålagt å:

 

  • overføre penger
  • avslutte konti
  • lage en oversikt over registrerte betalingsoppdrag
  • lage en oversikt over avtalegiroer
  • lage en oversikt over faste betalingsoppdrag til din nye bank
  • innfri og flytte lån eller kreditter til ny bank
  • videreføre belastninger og innbetalinger på oppsagt konto i minst seks måneder

 

Du har altså god tid til å sørge for at alle dine kontakter får på plass ditt nye kontonummer.

Slik gjør du det. Forbrukerrådet gir denne veiledningen om hvordan du bytter bank:

 

  • Finn banken som er billigst/best for deg.
  • Ta en telefon til den nye banken. Du sier at du vil bli kunde og gir opplysninger om din eksisterende bank.
  • Skriv under på fullmaktsskjemaet i bankfilialen. Rene nettbanker, som for eksempel Skandiabanken, sender skjemaet rekommandert i posten. Husk legitimasjon.
  • Send fullmaktsskjemaet tilbake til din nye bank.
  • Notér deg ditt nye kontonummer. Informér arbeidsgiver, NAV, pensjonsutbetaler, skatteetat og eventuelle andre.

 

Lån og kreditter. Når den gamle banken skal innfri og flytte lån og kreditter, innebærer det at du får bistand med å flytte boliglånet og andre lån. Om du ønsker det, vil nybanken avslutte kredittkortet i gammelbanken. Ditt nye kredittkort blir i nybanken.

Overføres til din nye konto. Gammelbanken skal de første seks månedene videreføre belastninger og innbetalinger til den oppsagte kontoen. Setter noen inn penger på den gamle kontoen, vil de automatisk bli overført til den nye. Det samme gjelder om du har belastninger liggende igjen på den gamle kontoen. 

Spar opptil 20.000. Ifølge finansportalen.no kan du kan spare opptil 20.000 kroner på å bytte bank. Likevel er det bare et lite mindretall som bytter. I 2007 var det gjennomsnittlig 15 prosent som enten byttet bank eller startet å bruke en ny bank.

Billigere og enklere.  Utfordrerne i bankmarkedet har vist at det går an å drive bank med null gebyrer og en konkurransedyktig låne- og innskuddsrente. De tilbyr dessuten ofte langt høyere innskuddsrente på brukskonto enn storbankene.

Det er blitt enklere for bankkunder å vurdere hvilke banker som er billigst. Forbrukerne kan via bl.a. www.finansportalen.no enkelt sammenligne lånerente og innskuddsrente fra flere banker, uten å måtte skaffe seg oversikt over alle gebyrene.

 

Kommentarer lenger ned på siden


 

Siste diskusjoner:

Gå til forumet Bli medlem
 

0 Kommentarer

Kommenter

 

Lover & regler

  • Vær obs på arveavgiften

    Norge har hatt arveavgift i over 200 år. Den reguleres av arveavgiftsloven og satsene fastsettes hvert år av Stortinget. Her er satsene.

  • Lån og arv

    Jeg lånte penger i banken med pant i min bolig, slik at min datter kunne kjøpe leilighet. Jeg betaler renter og avdrag til banken, og min datter refunderer mine netto (...)

  • Vil jobbe lenger

    Vi har tidligere omtalt at politikerne ønsker å heve pensjonsalderen til politiet. Nå kommer politiets egne pensjonister på banen.

Penger & pensjon

  • Økt pensjonist-kjøpekraft

    Norske pensjonister har fått en økning i kjøpekraften på mer enn 40 prosent fra 2002 til 2011. Men kvinners pensjon er fortsatt bare rundt trekvart av mannens.

  • Momsfritt for Spania-pensjonister

    Supermarked-kjeden Carrefour fjerner momsen på 4000 varer for kunder over 65 år.

  • Lav innskuddsbasert pensjon

    Sammenlignet med våre naboland vil alle inntektsgrupper få betydelig lavere pensjon med dagens innskuddsnivåer.

Oss imellom

  • Bestemors regler

    Anne Gleditsch Kleive fra Sande i Vestfold stiller opp for barn og barnebarn. Som så mange besteforeldre gjør. Hun deltok nylig i et NRK-program og delte sine erfaringer og gode (...)

  • Varsler ny eldreomsorg

    Brannfakkel fra kommunalminister Liv Signe Navarsete: Regjeringens politikk holder ikke mål i møte med eldrebølgen.

  • Seniorer, politikk og holdninger

    Vi blir stadig flere mellom 55 og 75 år. I framtiden forventes vi å leve lenger og ha flere gode år. Samtidig kan vi bedre tilpasse oss arbeidslivet og kombinere (...)

Helse

  • Pensjonister refser leger

    Legene protesterer mot forslag til endring av fastlegesystemet. Pensjonistforbundet mener på sin side at legene må begynne å tenke på pasientene.

  • Hjernetrim mot aldring

    Forskningsresultater tyder på at det er en mulighet for at yngre mennesker eldes mentalt bare ved å "oppføre seg som eldre." Hvordan oppfører man seg da?

  • Tannhelsen og hjernen

    Det er en sammenheng mellom tennene og hjernen vår. Fjerner vi tennene, ødelegges nerver som går fra tennene til hjernen. Det kan virke inn på hukommelsen.

Ekspertene svarer

  • Lån og arv

    Jeg lånte penger i banken med pant i min bolig, slik at min datter kunne kjøpe leilighet. Jeg betaler renter og avdrag til banken, og min datter refunderer mine netto (...)

  • Kan jeg sies opp?

    Jeg er 68 år og har arbeidet i samme bedrift i over 30 år. Jeg er enke og har både alderspensjon og etterlattepensjon, men ønsker å fortsette å jobbe. (...)

  • Vi vil bli samboere

    Jeg er en enke som vil flytte sammen med en enkemann. Begge sitter i uskiftet bo og har voksne barn. Han vil selge sin leilighet og flytte inn i mitt (...)