Mann i mørket = fare…

Er du ekstra skvetten når du går hjemover om kvelden i høstmørket og skimter en mørk skikkelse foran på veien?  

Er en mann i mørket en potensielt større trusel enn en kvinne? Vi oppfatter det instinktivt slik at en mann kommer mot oss, mens en kvinne beveger seg vekk fra oss. Ill.foto: Crestock

Mental helse

04. mars 2010

Hvis skikkelsen er en mann vil du oppfatte at han kommer mot deg, selv om han kanskje ikke gjør det, hevder forskere. Dersom du oppfatter skikkelsen som en kvinne, vil du tro at hun er på vei bort fra deg. Hvorfor er det sånn?

Forskerne bak undersøkelsen spekulerer nå i om det er evolusjonen som har sørget for at du skal oppfatte mannskikkelsen som en potensiell fare og bli ekstra på vakt når han er i nærheten. 

Også med bakgrunn i evolusjonen vil en kvinne vil bevege seg på en måte som lokker barna sine til å følge henne. Derfor vil vi oppfatte kvinneskikkelsen som om den går andre veien, resonnerer de belgiske forskerne bak forsøket.

I denne studien samlet belgiske forskere en gruppe kvinner og menn. Disse ble vist en menneskefigur formet av punkter på en dataskjerm. Forskerne varierte formen på figuren, slik at den kunne fremstå både som maskulin og feminin. 

Skikkelsene på skjermen var laget slik at de kunne fremstå som om de ”kom mot” og ”gikk vekk fra” forsøkspersonen. 

Resultatet var at mannsfiguren ble oppfattet både av kvinnene og mennene som om den kom imot dem og at kvinnefiguren beveget seg i retning fra dem – selv om forskerne i virkeligheten varierte retningene på figurene, sier forskerne til tidsskriftet Current Biology.

Forskerne vil forske videre for å finne ut om det er slik at mennesket har utviklet en beredskap rundt vurdering av retningene på personer rundt seg.
Kilde: forskning.no

 

Kommentarer lenger ned på siden


 

Siste diskusjoner:

Gå til forumet Bli medlem
 

0 Kommentarer

Kommenter

 

Lover & regler

  • Vær obs på arveavgiften

    Norge har hatt arveavgift i over 200 år. Den reguleres av arveavgiftsloven og satsene fastsettes hvert år av Stortinget. Her er satsene.

  • Lån og arv

    Jeg lånte penger i banken med pant i min bolig, slik at min datter kunne kjøpe leilighet. Jeg betaler renter og avdrag til banken, og min datter refunderer mine netto (...)

  • Vil jobbe lenger

    Vi har tidligere omtalt at politikerne ønsker å heve pensjonsalderen til politiet. Nå kommer politiets egne pensjonister på banen.

Penger & pensjon

  • Økt pensjonist-kjøpekraft

    Norske pensjonister har fått en økning i kjøpekraften på mer enn 40 prosent fra 2002 til 2011. Men kvinners pensjon er fortsatt bare rundt trekvart av mannens.

  • Momsfritt for Spania-pensjonister

    Supermarked-kjeden Carrefour fjerner momsen på 4000 varer for kunder over 65 år.

  • Lav innskuddsbasert pensjon

    Sammenlignet med våre naboland vil alle inntektsgrupper få betydelig lavere pensjon med dagens innskuddsnivåer.

Oss imellom

  • Bestemors regler

    Anne Gleditsch Kleive fra Sande i Vestfold stiller opp for barn og barnebarn. Som så mange besteforeldre gjør. Hun deltok nylig i et NRK-program og delte sine erfaringer og gode (...)

  • Varsler ny eldreomsorg

    Brannfakkel fra kommunalminister Liv Signe Navarsete: Regjeringens politikk holder ikke mål i møte med eldrebølgen.

  • Seniorer, politikk og holdninger

    Vi blir stadig flere mellom 55 og 75 år. I framtiden forventes vi å leve lenger og ha flere gode år. Samtidig kan vi bedre tilpasse oss arbeidslivet og kombinere (...)

Helse

  • Pensjonister refser leger

    Legene protesterer mot forslag til endring av fastlegesystemet. Pensjonistforbundet mener på sin side at legene må begynne å tenke på pasientene.

  • Hjernetrim mot aldring

    Forskningsresultater tyder på at det er en mulighet for at yngre mennesker eldes mentalt bare ved å "oppføre seg som eldre." Hvordan oppfører man seg da?

  • Tannhelsen og hjernen

    Det er en sammenheng mellom tennene og hjernen vår. Fjerner vi tennene, ødelegges nerver som går fra tennene til hjernen. Det kan virke inn på hukommelsen.

Ekspertene svarer

  • Avkall på arv

    Jeg ønsker å gi avkall på arv fra mine foreldre til fordel for min yngste sønn. Han har dessverre dårlig evne til å styre sin økonomi og jeg vil derfor (...)

  • AFP i privat sektor

    Min arbeidsplass går over fra ytelsespensjon til innskuddspensjon fra 2010. For å dekke tapet i pensjon, får jeg en årlig kompensasjon på vel 15.000 kroner slik at pensjonsutbetalingen fra 67 (...)

  • NAVs pensjonskalkulator

    Kan jeg regne med at pensjonsutregningen i NAVs pensjonskalkulator er korrekt?